HALLIVILLA PÕLISLAMBAD

By: Kerle | January 27, 2016

Kihnu maalammas  


Alates eilsest on Kihnu maalammas ametlikult tunnustatud tõug. Veterinaar- ja toiduametile esitatud taotluse põhjal on aretusühinguna saanud tegevusloa MTÜ Kihnu Maalambakasvatajate Selts.


MTÜ Kihnu Maalambakasvatajate Selts omab tegevusluba alljärgnevates aretusvaldkondades:
1. Kihnu maalamba tõuraamatu pidamine
2. Kihnu maalamba jõudluskontrolli läbiviimine


Kihnumaalammas on kohalik põlistõug, kes algselt moodustas üle Eestilise maalambatõu, kuid tänapäeval on säilinud vaid Kihnu saarel. Ta kuulub põhja lühisabaliste lammaste rühma ja põlvneb uluklambast muflonist. Tegemist on väikesekasvulise, peente jalgadega ja lühikese sabaga lambaga, kes on säilitanud mitmed aborigeensed tunnused(sarvilisus, tilbad, tugev emainstinkt), kelle vill on kahekihiline (säilinud karvavahetus) valge, hall, pruun, must või kirju. Kihnu maalammast iseloomustab suur tõusisene ja individuaalne mitmekesisus.


Kihnu maalammas on kasvult väike. Täiskasvanud jäärad kaaluvad keskmiselt 50 kg, utt 40 kg; turjakõrgus jääradel keskmiselt 59/ 60/cm ja uttedel 55/ 57/ cm ja laudjakõrgus jääradel keskmiselt 60 /60/cm ja uttedel 57 /58/cm(Kihnu Maalambakasvatajate Selts 2007/ Eestimaa Looduse Fond 2006). Laudjas(mõõt keskkohast) turjast veidi kõrgem, kuid lühike ja luipu, mistõttu kere suhteliselt lühike.


Allikas: Maaleht (22. jaanuar 2016)